Deň po....

Autor: Ivan Benca | 24.6.2016 o 14:20 | Karma článku: 10,23 | Prečítané:  4884x

 ....deň, ktorý zmenil budúcnosť Európy a Európskej únie, akú sme ju v posledných rokoch poznali....

Je 24. júna 2016 a historický moment v rámci Európskej únie: Veľká Británia ako členský štát je prvá, ktorá opustila toto európske spoločenstvo. To, čo bude nasledovať, zatiaľ nikto nevie. To, čo sa spustilo medzi niektorými ľuďmi na Slovensku je na smiech cez slzy.

Pôvodná myšlienka Európskej únie po 2. svetovej vojne bola ekonomicky, ale aj bezpečnostne integrovať štáty Európy. Integrácia sa prehlbovala, Európska únia sa rozširovala na dnešných už "len" 27 členských štátov. Dnes sa musia "otcovia" EurópySchumann a Monnet v hrobe obracať, kde sme to dopracovali. Niet pochýb, že pôvodná myšlienka a nápad boli dobré, žiaľbohu, dnes je realita odlišná. Úradničkovia v Bruseli mali pocit, že je treba riešiť banány, žiarovky, vysávače atď., prichádzali s konštruktívnymi nápadmi v podobe kvôt (riešenie dôsledku, miesto príčiny). Ak niekto kričí, že je potrebné zastaviť vojnu v Sýrii a v Iraku, nemôže dodávať zbrane povstaleckým skupinám.

Veľká Británia je členom EÚ, resp. Európskeho spoločenstva od roku 1973 (t. j. 43 rokov). Pred kampaňou zástancovia Bremainu neustále hovorili o potrebe reformy EÚ. Za 43 rokov členstva VB Európskej únie táto reforma nebola uskutočnená, ba čo viac, EÚ sa neustále odkláňala od pôvodného účelu. Obávam sa, že taká to reforma nepríde ani po vystúpení VB. Ani tento varovný prst nedonúti čelných predstaviteľov EÚ k zásadnej reforme. Vidíme to dnes, kedy pred referendom Donald Tusk tvrdil, že Brexit môže navždy zmeniť Európu k horšiemu, avšak dnes sa tento istý pán vyjadril, že čo nás nezabije, to nás posilní. Čarovné. Bolo by to do smiechu, keby to nebolo smutné. Únia spravila kopu chýb, ktorým dôsledkom je práve Brexit, pre ktorý hlasovalo až 17 410 742 voličov. 

Od rána sú v diskusiách komentáre o zakomplexovanosti, nevzdelanosti občanov, ktorí volili za vystúpenie, o špinavej, populistickej kampani zástupcov Brexitu. Je jasné, že všetci sú hlúpi, len oni všetko vedia; že zástupcovia Bremainu nemali kampaň postavenú na populizme a strachu. Požadujú reformu už x-rokov, ktorá stále neprišla, ale oni stále veria, že to príde. Úniu nezobudili varovné prsty v referende v Dánsku o odmietnutí spoločnej polície s EÚ, ani odmietnutie asociačnej dohody s Ukrajinou Holanďanmi a vyzerá, že ich nezobudí ani Brexit.

Dnešný deň je zlomom v Európskej únii akú ju poznáme. EÚ dlhodobo ignorovala názory členských štátov. Na programe je referendum v Maďarsku o migrantoch, hovorí sa o referendách v Holandsku, Švédsku, Francúzsku a ďalších krajinách. 

Na záver je dôležité napísať, že je určitá paralela európskej a slovenskej politiky. Ľudia na Slovensku v marci tohto roku jasne povedali, že nechcú tie tzv. "štandardné" politické strany. Riešenia hľadali v rôznych extrémoch (viď ĽSNS). Výsledok ĽSNS nie je zásluhou tejto strany, ale strán, ktoré dlhodobo ignorovali svojich voličov a občanov. Dnes je rovnaký prípad na európskej scéne. Jednak v jednotlivých štátoch, kde ako aj u nás rastú extrémisti a populisti nie kvôli "riešeniam", ktoré ponúkajú, ale zo sklamania tradičných strán. Pomalý rozpad EÚ a vystúpenie VB nie je dôsledkom hlúposti, strachu, nevzdelanosti voličov, ale dlhodobým ignorovaním potrieb občanov Európskej únie a odkladanie dôležitých reforiem, bez ktorých dnes Únia nevydrží. 

Dnes už ale vyzerá, že aj na reformy je 5 minút po 12tej. Pre Slovensko a jeho ekonomiku nie je životne dôležitá EÚ, ktorá rieši banány v Bruseli, ale zachovanie4 slobôd (pohyb tovaru,služieb,kapitálu a osôb). 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?