reklama

Britský deň "D"

..tento blog je venovaný veľkému dňu Británie, t. j. štvrtku 23. júna 2016, ktorý rozhodne o tom, ako bude Európa usporiadaná...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Vo štvrtok 23. júna sa vo Veľkej Británii uskutoční referendum o zotrvaní (Bremain), resp. vystúpení Británie z Európskej únie (Brexit), ktoré premiér David Cameron prisľúbil vyhlásiť v prípade, ak jeho konzervatívci vyhrajú parlamentne voľby v Anglicku a budú naďalej vládnuť. Svoj sľub dodržal, a tak sa oba tábory pustili do kampane, v ktorých sa snažia presvedčiť občanov Británie o "svojej" pravde. Nielen v Anglicku, ale aj vo Walese, Škótsku a Írsku je táto téma number one. 

Samotný premiér David Cameron je za zotrvanie Británie v Európskej únii. Spolu s ním sú za zotrvanie napríklad nový londýnsky starosta a labourista Sadiq Khan či americký prezident Barack Obama. Na druhej strane stojí predseda strany UKIP (Nezávislá strana Veľkej Británie) a europoslanec Nigel Farage či bývalý starosta Londýna, konzervatívec Boris Johnson. Čo znamená pre Európsku úniu zotrvanie, resp. vystúpenie Veľkej Británie?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je dôležité pre EÚ, aby bola Británia jej súčasťou? Veľká Británia je jeden z najväčších hráčov v rámci EÚ. V európskom parlamente majú 4. najväčšie zastúpenie poslancov (73), zároveň je to tretia najľudnatejšia krajina EÚ. VB je čistým prispievateľom v rámci európsky fondov, kde prispeje sumou 13 miliárd €. Stratu týchto peňazí by musela Únia nahradiť. Čo však môže mať ešte negatívnejší vplyv na celú Úniu je tzv. "domino efekt". Niektoré členské štáty EÚ (napr. Holandsko, Poľsko, Švédsko, Taliansko....) už avizovali, že v prípade vystúpenia Británie z EÚ sa aj v týchto krajinách uskutočnia referendá o zotrvaní/vystúpení z Únie. Vystúpenie Británie by znamenalo tvrdú ranu pre európsky projekt, čo by mohlo byt predzvesťou začiatku konca celej Európskej únie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane, je dôležité pre Britániu, aby zostala súčasťou EÚ? Okrem členstva EÚ je Veľká Británia je súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (European Economic Area). Súčasťou tohto hospodárskeho priestoru je všetkých 28 členských štátov EÚ, vrátane Slovenska. Podstatou EHP je zavedenie tzv. 4 slobôd, ktorými sú sloboda pohybu osôb, sloboda pohybu služieb, sloboda pohybu kapitálu a sloboda pohybu tovaru. V prípade vystúpenia VB by stratila členstvo nielen v EÚ, ale aj v EHP, čo znamená vzdanie sa týchto 4 slobôd. V takom to prípade by sa VB opätovne musela usilovať o získanie členstva v EHP. Žiaľ s veľkou pravdepodobnosťou by sa vyjednávacia pozícia VB voči EÚ výrazne oslabila, hlavne s dominantnými štátmi Únie ako sú Nemecko alebo Francúzsko. Pričom byť súčasťou EHP je pre VB veľmi dôležité. Až 40% vývozu VB tvorí export do Európskej únie. Top štáty exportu VB sú USA, Nemecko, Holandsko, Francúzsko a taktiež top štáty importu VB sú USA, Nemecko, Holandsko, Francúzsko a Čína. Pre zaujímavosť export Británie do Holandska je väčší ako do Číny. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou spornou otázkou zostáva celistvosť Veľkej Británie v tej podobe, v akej ju poznáme teraz. Súčasné referendum sa týka Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska. Škótska vláda sa vyjadrila jasne: v prípade, ak VB opustí EÚ, zahajujú prípravu na referendum na odchod z Veľkej Británie. Prvé referendum o nezávislosti Škótska, ktoré sa uskutočnilo v roku 2014, bolo neúspešné. Je veľmi pravdepodobné, že Škótsko by po vystúpení z Únie podalo prihlášku na jeho návrat späť. V prípade Walesu, ktorý je z týchto 4 krajín najväčší poberateľ eurofondov, je budúcnosť zatiaľ neistá.

Ako je už vyššie uvedené, samotne britské referendum sa netýka len VB, ale aj Slovenskej republiky. Momentálne len v Anglicku žije niekoľko stotisíc občanov Slovenskej republiky. V prípade vystúpenia VB z Únie nastane situácia, kedy sa slovenskí občania ocitnú vo Veľkej Británii "načierno". Slovensko má momentálne nezamestnanosť niečo pod 10%. Každému je jasné, že nie je v silách Slovenska takýto počet ľudí zamestnať v prípade, ak by som rozhodli vrátiť do svojej do svojej vlasti. Je nepochybné, že Slováci, ale aj príslušníci iných národnosti majú pozitívny vplyv na ekonomickú situáciu vo Veľkej Británii, tzn. že ich prínos pre štát v rámci daní prevyšuje ich benefity od štátu.

Zástancovia Brexitu, konkrétne Nigel Farage tvrdil, že až 75% všetkých zákonov Británie prichádza z Únie. Realita je ale úplne odlišná. Medzi rokmi 1993 a 2014 tvorila legislatíva z Únie len 13,2% všetkých právnych predpisov VB (http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/how-many-britains-laws-really-7420612). Taktiež líder strany UKIP by bol rád, ak by sa jurisdikcia Európskeho súdu pre ľudské práva Veľkej Británie netýkala. Je ale potrebné uviesť, že ESĽP nie je orgánom Európskej únie, ale orgánom rady Európy.

Posledný prieskum ukázal, že podporovatelia Brexitu majú náskok približne 10 percentuálnych bodov pred zástancami Bremainu. Tí by si mali taktiež uvedomiť, že v prípade, ak VB vystúpi z EÚ, stráca svojich zástupcov v Európskom parlamente, komisára v Európskej komisii, miesto v Rade Európskej únii, čiže akokoľvek sa podieľať na chode EÚ. Nezdá sa to ako problém až do bodu, ak sa VB stane súčasťou EHP, kde sa legislatíva úniového práva na ňu bude vzťahovať, avšak nebude mať právomoc ju ovplyvňovať.

Napriek tomu, že kampaň v Británii sa vedie skôr cez emócie, snažím sa v tomto blogu orientovať na fakty. Nech už referendum 23. júna v Británii dopadne akokoľvek, tak je jasné, že to ovplyvní nielen život a budúcnosť Británie a jej občanov, ale aj Slovensko a Európsku úniu ako takú.
 

Ivan Benca

Ivan Benca

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent práva, ktorý sa zaujíma o politické dianie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu